הולנד – מסביב לאמסטרדם – המוזיאון הפתוח בארנהיים

0

אחת האטרקציות בהולנד היא המוזיאון הפתוח בארנהיים, המוזיאון נמצא ביער יפה כ- 25 דקות נסיעה מארנהיים וניתן להגיע אליו באוטו או אם רוצים חוויה אפשר על ידי קו חשמליות עתיקות שמגיעות מאמסטרדם דרך ארנהיים וממשיכות לרוטרדם והאג בסוף אבל אנחנו נעצרנו כאמור במוזיאון. המוזיאון הוא מוזיאון על ההיסטוריה של הולנד או ההיסטוריה של החיים הכפריים של הולנד ולמרות היותו מוזיאון להיסטוריה הוא בהחלט חוויה מדהימה לילדים ואם מחליטים על חופשה משפחתית בהולנד לא לפספס את המקום.

אטרקציות בהולנד, מוזיאון הפתוח בארנהיים, חופשה משפחתית

אז המוזיאון משתרע על בשטח פתוח ועצום  שבו פזורים עשרות בתים מסורתיים, חוות חקלאיות, בתי מלאכה, כנסיות ותחנות רוח מדהימות, הכול מפוזר בין אגמים, תעלות, מפלי מים, יערות ומדשאות נרחבות, בהחלט רק המראה מרשים מאוד. הבתים והחוות בנויים כהעתקים של מבנים מתקופות שונות בהיסטוריה של הולנד ומאזורים שונים שלה. המטרה של המוזיאון היא ללמד בעיקר תלמידי בתי ספר, שבאמצע השבוע ממלאים את המוזיאון,  על המסורת והתרבות של הולנד וללמד את הדור הצעיר איך חיו וממה התפרנסו בהולנד פעם.

חלק מהבתים 'מאוישים' על ידי בובות בלבוש המסורתי של האזורים השונים של הולנד או התקופה שממנה 'לקוח' הבית או החווה, הבתים פתוחים וניתן להסתובב בהם חופשי שזאת חוויה בפני עצמה והילדים התרוצצו בהתלהבות בין הבתים ובתוכם וממש התלהבו. חלק מהבתים או החוות  מאוישים על ידי שחקנים, כמובן בלבוש המסורתי ההולנדי עם הכובעים, השמלות וכמובן כפכפי העץ ההולנדיות המסורתיות. השחקנים מדגימים לקהל איך היו עושים דברים פעם ומשתפים את הקהל ובעיקר את הילדים, שעבורם זאת הייתה חוויה מרתקת. הם התנסו בשאיבת מים מהבאר, בחליבת חלב מפרות (לא אמיתית אומנם אבל פרות), הם התנסו בכביסה ידנית וראו כמה טוב או איזה מזל שכבר המציאו את מכונת הכביסה. הפעילות שממנה הם הכי נהנו הייתה האכלת חיות החווה, ה'חוואית' הראתה לילדים איך מכינים את האוכל לחיות החווה, ואפשרה להם לעבור איתה בין החיות ולהאכיל אותם, ממש בקושי הצלחנו לנתק אותם מהחיות, מזל שכבר החשיך ונאלצנו ללכת.

אטרקציות בהולנד, מוזיאון הפתוח בארנהיים, חופשה משפחתית

אטרקציה נוספת במקום ללא ספק היו טחנות הרוח, הרי לא כל יום רואים טחנות רוח ועוד אמיתיות. עשינו שם ממש 'שיעור' בהסבר על איך הן עובדות ואיך טוחנים בהם דגנים ועושים קמח, מתי בנו אותן ובמה משתמשים היום, היינו ממש מופתעים איך הילדים היו מרותקים ושאלו מלא שאלות, שעל חלקן אגב, לא היו לנו תשובות אז אלתרנו בתקווה שהם לא יזכרו את כל הפרטים ולא יגלו שאבא ואימא שלהם לא יודעים הכול.  משם המשכנו למאפיה וגם שם הילדים היו מהופנטים מהתהליך של אפיה וכמובן לקחו חלק בהפעלות במקום.

איך מכינים גבינה היה פחות מעניין עבור הילדים אבל לפחות היה לנו טעים כך שגם כאן היה נחמד. לחובבי הבירה, במקום יש מבשלת בירה אבל את הילדים זה פחות עניין וחוץ מזה את זה אפשר גם למצוא בארץ אז אנחנו לא התעכבנו במקום. באחד הבתים יש נול אריגה והדגמה על טווית חוטי פשתן, מבחינתי זאת הייתה חוויה מדהימה, כמובן שישר נזכרתי ב"עוץ לי גוץ לי" וכשחזרנו הביתה ישר קניתי את הגרסה הנחמדה של שלונסקי לסיפור של האחים גרים.

כמובן שלא פסחנו על הרכיבה על אופניים, על מגרש המשחקים המדהים ועל הקפה ועוגה בבית הקפה במקום. וכמובן למי שאוהב קניות ומזכרות במקום יש חנויות מזכרות שם אפשר לקנות מזכרות לכל המשפחה ולהוריד את ה'משימה' הזאת מהראש. לסיכום, המוזיאון הפתוח בארנהיים הוא בהחלט אחת האטרקציות בהולנד לכל המשפחה, אם לא האטרקציה.

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט הולנד – מסביב לאמסטרדם – המוזיאון הפתוח בארנהיים:


דילוג לתוכן