הולנד – מידע כללי

0

הולנד נמצאת בצפון מערב אירופה וגובלת עם גרמניה ובבלגיה. הולנד היא אחת המדינות הצפופות ביותר באירופה ובעולם כולו, אוכלוסייתה מונה כ-16 מליון נפש.

שמה הרשמי של הולנד המדינה הוא נדרלנד (The Netherlands), שמשמעו הוא ארץ השפלה. בחלק מהשפות, כולל בעברית, היא מכונה "הולנד".

בירת הולנד היא אמסטרדם, אולם תפקידה כעיר בירה הוא סמלי בלבד. רוב מוסדות המדינה והשגרירויות מרוכזים בעיר האג (Dan Haag), כולל ארמון המלכה הנוכחית, ביאטריקס הנמצא בהאג גם הוא.

המטבע בו משתמשים היום בהולנד הוא האירו שהחליף את הגילדן.

ממלכת הולנד כוללת גם מספר איים בים הקאריבי, הקרויים האנטילים ההולנדיים, שהיו בעבר קולוניות הולנדיות, וכיום הם מחוזות אוטונומיים: ארובה, בונייר וקורסאו והאי סן מרטן.

הולנד נחשבת למדינה ליברלית. האיסור על שימוש בכמה סמים הנחשבים "קלים" אינו נאכף, בשל מדיניות רשמית של העלמת עין. הזנות במדינה ממוסדת, היחס לפורנוגרפיה הוא סובלני. ממשלת הולנד הייתה ראשונה להנהיג נישואים חד-מיניים, והחוק בה מאפשר המתות חסד (באופן מוגבל).

במלחמת העולם השנייה הולנד נכבשה על ידי גרמניה הנאצית. הולנד הייתה המדינה בה אחוז היהודים שגורשו ונרצחו היה הגבוה ביותר במערב אירופה (יותר מ-80%). קהילת יהודי הולנד, שהייתה גדולה יחסית, נכחדה כמעט לחלוטין במהלך המלחמה.

לאחר המלחמה שיקמה את עצמה הולנד במהירות. היא בין המדינות שהקימו את איחוד המכס בנלוקס (בלגיה-נדרלנד-לוקסמבורג), הקהילה הכלכלית האירופית ונאט"ו. הולנד הייתה גם בין המדינות שהקימו את האיחוד האירופי ב-1992.

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט הולנד – מידע כללי:


דילוג לתוכן