טיול לקפריסין – הרי הטרודוס

0

2.9
ארוחת בוקר במלון יציאה להרי הטרודוס.
הרי הטרודוס זרועים בכפרים ציוריים, כנסיות עתיקות, גפנים ועצי פרי. נעים וקריר גם בקיץ הלוהט.
גם כאן יצאנו לכוון לימסול וביציאה 13 עולים לכוון הרי הטרודוס.
עברנו בכפר בשם ואסה  (vasa) – בעיקרו סימטאות צרות ובתים עתיקים ויפים וכנסייה וונציאנית יפה.
המשכנו לכפר בשם פלאטרס – גובהו 1200 מטר מעל פני הים, כאמור מזג אוויר נעים וקריר. בתקופת הבריטים המקום שימש כבית קיץ לפקידי השלטון הבריטי.
כאן כן נמצא מעון הקיץ של נשיא קפריסין, מעון שבעבר שימש את הנציב הבריטי באי.
מי שמעוניין אפשר להגיע למפלי קלדוניה בהליכה של כ 45 דקות. מי שכבר ראה מפלים בעבר יכול לוותר על התענוג.
כמו כן מפלאטרס ניתן להגיע לחלק הגבוה ביותר בהר – אולימפוס  ( כמעט 200 מר גובה). אם ראיתם בדרך את הכדורים הלבנים של הרדאר על ההר, זה המקום.
כאן נפרסת תצפית מצוינת: מזרחה – אל פסגות פיציליה, צפונה – מישורי מסאוריה, רכס קירניה ומפרץ מורפו, מערבה – אל רכס טיליריה; בימים בהירים אפשר לראות עד חופי טורקיה וסוריה.

 

אומודס

אומודס

משם המשכנו לאומודוס (Omodos) – כפר ססגוני. אמנם , כמעט כמו כל הכפרים המתויירים גם בו יש חנויות של רוקמות התחרה ובטלנים שבמקום לעבוד משחקים שש- בש אבל בכל זאת נחמד לטייל בכפר ובין הסמטאות בעיקר לצורך האווירה.

אומודוס

אומודוס

 

אומודוס

אומודוס

אומודוס נחשב לבירת הכפרים בהרי הטרודוס. אין אפשרות לנוע במכוניות באיזור התיירותי. יש חנייה חינם במגרש חנייה גדול בכניסה לכפר. לא רחוק נמצא מנזר  Timios Stavrou ( מי שמתייחס למנזר כלאטרקציה תיירותית מוזמן לבקר – מנזר יפה). מומלץ לשוטט בין הסמטאות ולהתרשם מבתי הכפר
היפים כאשר כמעט כל בית שונה מעט ממשנהו.

מאומודס המשכנו לכפר טרודוס. גם שם בעיקר יש חנויות לתיירים ומספר מסעדות. קנינו קצת רחת לוקום קפריסאי. מתוק וטעים.

מרכז תיירותי כפר טרודוס

מרכז תיירותי כפר טרודוס

מטרודוס המשכנו למנזר קיקוס. מנזר זה מפורסם בעיקר מאחר והארכיבישוף מקריוס שירת בו בצעירותו לפני היותו נשיא קפריסין.

מנזר קיקוס

מנזר קיקוס

ומעט פרטים: הארכיבישוף מקריוס השלישי – מונה לנשיא בשנת 1960. בשנת 1974 הודח במהפכה בעידוד החונטה היוונית כאשר המהפכנים רצו להתאחד עם יוון. עקב כך התורכים פלשו לקפריסין והסוף ידוע. מספר חודשים לאחר ההפיכה חזר לשלטון עד 1977 שנה בה נפטר ונקבר מעל למנזר קיקוס. המנזר הוכרז על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית.
מנזר קיקוס Kykkos Monastery  או בשמו האחר, מנזר הבתולה הקדושה: המנזר המפורסם ביותר בקפריסין. כאמור, ממוקם בהרי הטרודוס.הדרך למנזר מפותלת מאד אבל הנוף מרהיב. סעו בזהירות.

מנזר קיקוס

מנזר קיקוס

כשהגענו למנזר מקומות החנייה לרכב היו מלאים. בקושי מצאנו מקום לחנות. המנזר יפהפה. ציורי קיר ופסיפסים, מסדרונות וחדרי תצוגה. כמו כן כנסיה מעניינת. מי שאוהב כנסיות (מכל מקום מבחינתי להכנס לכניסה זהה כניסה למוזיאון) כדאי שיכנס. מעניין.

מנזר קיקוס

מנזר קיקוס

במתחם המנזר מוזיאון ובו 3 אולמות עם מוצגים ארכיאולוגים שנמצאו בחפירות ברחבי קפריסין, רובם מהתקופה הביזנטית, אייקונים, אביזרי דת ומסמכים.
לבוש: בכניסה ניתן לקחת גלימה לכיסוי הן לגברים והן לנשים. מאידך אין הקפדה ואפשר להכנס בלבוש רגיל.

הערה למטיילים: רוב הכפרים בהרי הטרודוס דומים מאד אחד לשני. כמעט בכולם מרכז הכפר היא הכנסייה המקומית, חנויות למזכרות שונות כגון מוצרי תחקה, שמן זית, זיתים וכד. ראיתם 3 כפרים, ראיתם כמעט את הכל.
סיימנו את הביקור המרשים במנזר והמשנו לקקופטריה. עוד כפר/עיירה מקומית. מאחר והגיע הזמן לאכול נכנסנו למסעדה מקומית על פלג מים(שהמלצרים היו רומנים – צ'ה פץ' וכו ). הזמנו מזה שהיה ארוחה מלאה טעימה ומשביעה ומשם חזרה ללרנקה.

טיול קטן ברחובות לרנקה ולילה טוב.

ביומיים הבאים בלרנקה ואח"כ הביתה

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט טיול לקפריסין – הרי הטרודוס:


דילוג לתוכן