טיול לצרפת – מרואן לפריז יום 7

0

בכתבה הקודמת – נפרדנו ממדאם בארט ויצאנו אל עיירת הקיט דוביל וממנה אל עיר הנמל הונפלר אשר ממנה המשכנו על גשר נורמנדי והגענו אל כפר אטרטאט וצוקיו ומשם המשכנו אל העיר רואן בה נתמקם ללילה.

יום חמישי 11.6.09

התחלנו את היום בביקור ברואן שפרסומה בא לה ממגדליה ומצריחי הכנסיות הרבים שלה. נכנסנו לכנסיה הגותית הידועה שהצייר קלוד מונה הרבה לציירה. היא נבנתה בשנים 1201-1514 (מעל שלוש מאות שנה) וניזוקה קשה במלחמת העולם השנייה ומאז נמצאת כל הזמן בתהליך שיפוץ וניקוי. בקרנו גם בכנסיית ז'אן דארק המרשימה שנבנתה על חורבות האתר בה הוצאה להורג. הויטראז'ים בכנסייה מספרים את סיפורה של הגיבורה שהוצאה להורג והיא רק בה 29. הכנסייה בנויה בסגנון מודרני ובנייתה הושלמה רק בשנת 1979. טיילנו בעיר העתיקה על סמטאותיה. ראינו את השעון הגדול מימי הביניים, ולו מחוג בודד, הנמתח מעל מדרחוב גרוס אורלוז' (השעון הגדול).

מרואן יצאנו לכיוון ז'יוורני (Giverney) כ- 58 ק"מ הנמצאת כ- 2 ק"מ מהעיר ורנון על כביש 52. בכפר ג'יברני התגורר הצייר קלוד מונה החל משנת 1883. בקרנו בביתו המעוטר בקישוטי טיח, תריסיו ירוקים והוא נראה פחות או יותר כפי שנראה בחייו של האומן.

קלוד מונה אהב את הציור היפני ולא בכדי מעוטרים קירותיו בציורים אלה. כמו כן אפשר לראות הרבה צילומי תמונות של בני משפחתו. טיילנו בחדר האוכל, דרך חדר השינה ועד למטבח המשרים אווירה ביתית של האמן. יעד הביקור בג'יברני הינם למעשה הגנים. פרחים למיניהם שבילים מכוסי ורדים ומעיין מים שמימיו מכוסים פרחי חבצלות מים בכל הצבעים ועל ידו גשרון יפני שממנו צייר מונה את אחת מיצירות המופת שלו – "חבצלות המים" (ראו תמונה).

ביתו וגניו של קלוד מונה מתויירים מאוד וזה מסביר את הימצאותם של בתי הקפה, המסעדות וחנויות למזכרות המוכרות דברים שונים הקשורים לצייר. בית מונה פתוח מאפריל-אוקטובר בין השעות 10:00-18:00 וסגור בימי שני. בצאתנו מהמקום עצרנו בתחנת דלק, תדלקנו וקנינו ארוחת צהריים, שווארמה + צ'יפס וערכנו פיקניק על הדשא לצד תחנת הדלק. ראובן וגיורא התחלקו בראש שום ומיותר לציין כמה סבלנו אח"כ מהריח. הארוחה הייתה טעימה וענקית וקשה היה לגמור אותה. לאחר מנוחה קצרה יצאנו לדרך לכיוון פריס.עצרנו בוורסאי העיר שבה נמצאים הארמונות המלכותיים המפורסמים ביותר בעולם. עברנו בין החדרים וצפינו בעושר האופף את המקום.

אולם המראות הענק והמרשים, ציורי התקרה והרהיטים – באולם זה נערך טקס החתימה על הסכם השלום – סוף מלחמת העולם הראשונה – הסכם ורסאי. משם יצאנו לגנים המרהיבים המשופעים בפסלים, מזרקות ענק ושדרות עצים מאופיינים בסימטריה ובתבניות גיאומטריות מיוחדות. ישבנו לנוח כשפנינו אל מרחבי הגנים ומשם יצאנו לפריס. אחרי הסתבכות קלה ביציאה מורסאי מצאנו את בית המלון קרוב מאוד למגדל מונטפארנס – Hotel du parc –  את המלון הזמנו עוד בארץ ל-5 לילות במחיר 98 יורו ללילה בממוצע.

ארוחת ערב אכלנו במסעדה איטלקית (פיצה) ויצאנו לסיור לילי בפריז. הרכב היה ברשותנו לילה נוסף למטרה זו. את הסיור ערכנו באדיבותו של גיורא שעדיין זכר משהו משהותו במקום לפני 30 שנה. עברנו בשער הניצחון המואר, כיכר הקונקורד שבאותו לילה ערכו שם חגיגה בלבן כל החוגגים לבשו בגדים לבנים ושולחנות ערוכים מלאי אוכל ושתיה כיסו את פני כל הכיכר. משם פנינו לבית המשפט, יער בולון על זונותיו, כיכר דופין (ככר הזוגות המתחלפים) וכמובן לאורך השדרה המפורסמת ה"שאנז אליזה" השעה הייתה כבר חצות והתנועה זרמה ללא הפסקה כאילו של אמצע היום. מדהים. חזרנו למלון עייפים אך מרוצים.

מעבר לכתבה הבאה – נחזיר את הרכב ונגיע במטרו לרובע לה-דהפאנס – "ניו יורק הקטנה". נבלה קצת בשעות הצהריים במרכז הקניות "ארבע העונות". משם ניסע לכיכר האטואל וממנה לשאנז אליזה וממנה לכיכר Rond Point. לאחר מכן נמשיך אל גני טיולרי ומהם אל מוזיאון הלובר אשר ממנו נצא אל רחוב ריבולי ונגיע, איך לא, למגדל אייפל.

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט טיול לצרפת – מרואן לפריז יום 7:


דילוג לתוכן