טיול לגרמניה-צרפת/קולמר דרך היין

0

יום ד' – 11.9.13 – מבאד קרויצינגן לקולמר-צרפת-דרך היין (כ-37 ק"מ)

שעת בוקר רגילה. עדיין מעונן וסגרירי עם תחזית לגשם. התאספות ב-8:30 לארוחת בוקר. בקניות האחרונות שעשינו בסופר הוספנו מעדנים מפנקים נוספים לארוחת הבוקר, כמו למשל – לקס והרינג, עוד מיני גבינות טובות וריבה, וגם עוגת גוגלהוף המפורסמת והטיפוסית לאזור אלזאס.

הבוקר אנו יוצאים לעבר "דרך היין" שבצרפת. הדרך חוצה כרמים וגבעות, ועוברת בעיירות קטנות עם רחובות צרים מרוצפים, עם כנסיות ובתי עץ שלמרפסותיהם אדניות עם פרחים. בכל יישוב מספר יקבים עם בתי יין.

פנינו לכיוון העיר קולמר (Colmar) שבחבל אלזאס. עיר ציורית וצבעונית ונחשבת לאחת הערים היפות בחבל. בהגיענו לעיר התחלנו לחפש חנייה שתהייה קרובה למרכז העיר העתיקה. לאחר הליכה קצרה הגענו לכיכר מרכזית במרכז התיירותי שממנה יוצאת רכבת קטנה לתיירים.

תמורת כרטיס של 6 € עלינו לסיור מלווה הסבר בעברית באוזניות. היה סיור מקיף ומעניין. התפעלנו מיופי בתי העץ הצבעוניים עם חיזוקי קורות העץ, הבניה האופיינית לאזור. מכל חלון ומרפסת נשפכים פרחים צבעוניים מאדניות, והכל נקי ומטופח. במהלך הסיור חלפנו על פני בניינים מפורסמים ופסלים שעוצבו ע"י הפסל ברתולדי יליד העיר, שהוא גם זה שפיסל בשנת 1886 את פסל החירות בניו-יורק.

חלפנו על פני כמה כנסיות מימיי הביניים וחצינו גשרים קטנים מעל הנהר שעל גדותיו בנויים בתים ומרפסות בולטות מעל המים שבהם בתי קפה ומסעדות. ספינות קטנות שטות בנהר והמקום מכונה ונציה הקטנה. בעבר התאפיינה העיר בסממנים אנטישמיים כמו פסלים נלעגים בדמויות שונות של יהודים.

   colmar1       

כשירדנו מסיור הרכבת נכנסנו אל השוק המקורה העתיק המלא בעיקר בדוכני אוכל ושתייה. קנינו סנדויצ'ים באחד מהם, ובאחר ישבנו ליד הדלפק והזמנו קפה בחלב וזו היוותה עבורנו ארוחת ביניים קלה. לאחר ההפסקה יצאנו להמשך טיול בין סמטאותיה היפות של העיר, השקפנו מעל הגשרים לעבר הבתים המקסימים שלגדות הנהר ועשינו את דרכנו חזרה לחניון.

במרחק נסיעה של כ-7 ק"מ מקולמר הגענו לעיירה קטנה אגואישאיים (Eguisheim). עיירה קטנה בנויה במתכונת הבניה המסורתית, והמאפיין אותה הם ריבוי היקבים מהם מתפרנסים תושביה. הסיור הפעם היה ברכב עם עצירה באחד היקבים לקניית יין, שהיה טעים מאד. אחד הבקבוקים עשה את דרכו ארצה ובאחד המפגשים החברתיים נהנינו ממנו מאד. היינות הלבנים מאיזור מזה מומלצים מאד.

Eguisheim         Eguisheim1

השעה היתה שעת אחה"צ מוקדמת מידיי כדי לחזור הביתה. בהחלטה ספונטנית מהירה החלטנו לנסוע לבאזל (Basel) בשוויץ (שלא נכללה בתוכנית) ומרוחקת מאיתנו כ-50 ק"מ בלבד. בזמן קצר נכנסנו לבאזל והתחלנו לחפש מקום חנייה בקרבת שילוט ל- Center. התחלנו בצעידה לכיוון המרכז, בדרך חצינו גשר גדול מעל נהר הריין (Mittlere Brucke) החוצה את העיר לשניים – חלק אחד נקרא גרוסבאזל והחלק השני נקרא קליינבאזל.

ומכאן מעט להרצל: בשנת 1897 התקיים בה הקונגרס הציוני הראשון בראשות בנימין זאב הרצל. מכאן יצא המשפט המפורסם שלו "בבאזל ייסדתי את מדינת היהודים" וכן התמונה המפורסמת שלו שעון על מעקה מרפסת חדרו במלון המפואר "שלושת המלכים" (Les Trois Rois) שמשקיף על נהר הריין. בתקופה בה התקיים הקונגרס נקרא המלון שלושת המלכים בגרמנית (Drei Konige). רק באמצע המאה ה-20 עבר המלון שיפוץ והפך להיות היוקרתי בעיר, אז גם שונה שמו מגרמנית לצרפתית. הרצל התאכסן בחדר מס' 117 בקומה הראשונה, החדר נקרא היום "Hertzl Room" , ועל אחד מקירותיו ישנו לוח זיכרון עם דיוקן של חוזה המדינה. עברנו ליד המלון אך כיוון שלא היה לנו חומר קריאה על העיר, רק בדיעבד נודע לנו כי זה היה מלונו של הרצל. בכל מקרה, גם אם היינו מודעים לכך לא היינו יכולים להיכנס בגלל שהמלון פעיל ויוקרתי ביותר. בין אורחיו רשומים גם נפוליאון, המלכה אליזבת, פאבלו פיקאסו ועוד.

אחרי חציית הנהר הגענו לעיר העתיקה בעלת הרחובות והסמטאות מרוצפי האבן, עם כיכר השוק היפה שפעיל מידי יום ומציע מאכלים, גבינות, נקניקים, תוצרת חקלאית פרחים ועוד. כשהגענו כבר התחילו לקפל דוכנים לקראת סוף היום. על הכיכר חולש בית העירייה המרשים והציורי, בנוי אבן אדומה, מקושט ומצוייר, בעל צריח מוזהב וחצר פנימית עם פסלים. הסתובבנו מעט בשוק, נכנסנו לחצר בית העירייה ואח"כ התחלנו את הצעידה הלא קצרה חזרה לחניון הרכב.

לאחר שהגענו לבד קרויצינגן החלטנו לאכול ארוחת ערב במלון Hott הקרוב אלינו. היתה ארוחה טעימה ומשביעה.

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט טיול לגרמניה-צרפת/קולמר דרך היין:


דילוג לתוכן