שייט לאיים הבריטיים – ימים 11 ו 12 – איי התעלה – גרנזי

0

27.7.2019 יום שייט לכוון איי התעלה.

28.7.2019 – הגענו לנמל סנט פיטר פורט באי גרנזי.Guernsey גם כאן בגלל גודל האנייה עגנו במפרץ והועברנו בסירות מנוע לרציף בנמל.
איי התעלה – איי התעלה (באנגלית: Channel Islands) הם ארכיפלג בתעלת למאנש, בקרבת חוף נורמנדי בצרפת. הם כוללים שני שטחי חסות של הכתר הבריטי: בייליוויק (תחום השיפוט) ג'רזי, שכולל את האי ג'רזי, הגדול מבין האיים; ובייליוויק גרנזי, שכולל את האיים גרנזי, אולדרני, סרק ועוד כמה איים קטנים יותר. הם נחשבים לשאריות של דוכסות נורמנדיה, ועל אף שהם לא חלק מהממלכה המאוחדת, בריטניה אחראית להגנה עליהם וליחסיהם הבינלאומיים. שטחי החסות אינם חברי חבר העמים הבריטי ואף לא של האיחוד האירופי. יש להם אוכלוסייה כוללת של כ-164,541, ובערי הבירה של שתי הרשויות, סנט הלייר וסנט פיטר פורט, יש אוכלוסיות של 33,500 ו-16,488, בהתאמה. השטח הכולל של האיים הוא 198 קמ"ר. כמו כן חלק מהאיים משמשים כמקלטי מס.

שני תחומי השיפוט מנוהלים בנפרד מאז המאה ה-13. לכל רשות חוקים, בחירות, ובתי מחוקקים עצמאיים משלה. לכל אחד מן האיים יש ריבונות משפטית ורשות מחוקקת משלו.

סנט פיטר פורט

סנט פיטר פורט

סנט פיטר פורט

סנט פיטר פורט

 

 

 

 

 

 

גֶרְנזִי (Guernsey) הוא אחד מאיי התעלה, הממוקם בתעלת למאנש כ 30 ק"מ מול חופי צרפת. האי הוא חלק משטחי החסות של הכתר הבריטי, ואינו שייך לממלכה המאוחדת. תושביו מחזיקים בדרכונים בריטיים, אך במקום The United Kingdom הם נושאים את הכתובת British Islands: Bailiwick of Guernsey. לאי אין ייצוג בפרלמנט הבריטי, אך ענייני החוץ והביטחון שלו מנוהלים על ידי בריטניה.

מעט היסטוריה על המקום – במלחמת העולם השנייה הבריטים פינו מהאי את כל הגברים והשאירו רק את הנשים הילדים והזקנים. האי נכבש על ידי הגרמנים ללא כל מאמץ וללא יריית כדור אחד מתוך כוונה להתמקם במקום לקראת הפלישה לאנגליה. כמובן שבסופו של דבר זה לא בוצע. הן הגרמנים והן הבריטים היו עסוקים במלחמה במקומות אחרים והמקום נשכח כל המלחמה. הגרמנים לא שלחו לחיל המצב אוכל, הבריטים לא שלחו גם הם ובמשך כל המלחמה המקום נשק והרעב שלט במקום. לדעת כותב הכתבה נולדו שם לא מעט ילדים בלונדיניים מאחר ולמעשה לא היה לצבא מה לעשות שם ו"יצר הרע" כנראה תפס שם מקום מרכזי. בסיום המלחמה הבריטים חזרו, לקחו את החיילים הגרמנים בשבי ולבסוף שיחררו אותם חזרה לגרמניה. ירדנו לאי בשעות הבוקר והסיור היה בעצם סיור פנורמי כרגיל באוטובוס שחיכה לנו.

 

גרנזי

גרנזי

גרנזי - שעת השפל

גרנזי – שעת השפל

 

 

 

 

 

 

גרנזי - נוף מקומי

גרנזי – נוף מקומי

גרנזי - נוף מקומי

גרנזי – נוף מקומי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

על כל פנים – האי הוא יפהפה. שילוב מנצח של ים כחול , ירקרק, חופים, צוקים, פרחים וירק בשלל צבעי הקשת. הכפרים הקטנים בו נראים כאילו יצאו מהאגדות. ראינו שם תותח גרמני שהיה אמור לשלוח פגזים עד הצד האנגלי (כ 30 קמ משם) ותחתיו רשת תעלות מתקופת המלחמה. ראינו בית אחוזה קטנה של בית המלוכה הבריטי, שייך לאחד הנסיכים ולאשתו, ראינו את שדות המרעה ולבסוף ראינו מעין כנסייה שבנה נזיר מקומי, לבד, לפני שנים, מצופה בשברי חרס. לדברי הכומר המקומי זה ההיילייט highlite של המקום. באמת מעניין. סיימנו את הביקור בשיטוט ברחובות הישנים שליד הנמל ושתיית בירה באחד הפאבים המקומיים.

 

גרנזי - כנסייה מבט מבפנים

גרנזי – כנסייה מבט מבפנים

גרנזי - כנסיית שברי החרסינה

גרנזי – כנסיית שברי החרסינה

 

 

 

 

 

 

 

סנט פיטר פורט

סנט פיטר

סנט פיטר פורט

סנט פיטר פורט

 

 

 

 

 

 

חזרה לאנייה בסביבות השעה 15.00. האוניה הפליגה בשעה 17.00 לכוון דובר בדרום אנגליה.

 

נמל סנט פיטר

נמל סנט פיטר

נמל סנט פיטר

נמל סנט פיטר

 

 

 

 

 

 

 

 

בוקר טוב וממשיכים הלאה

 

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט שייט לאיים הבריטיים – ימים 11 ו 12 – איי התעלה – גרנזי: