טיול לצרפת – תעלת למנש – יום 5

0

בכתבה הקודמת – נסענו מדינאן לעיר דינר ומשם לסן מאלו ולקנקל שם צפינו בעבודה בחוות צדפות. משם נסענו אל העיירה טיאי ליד העיר קאהן, והתמקמנו במלון לקראת הלילה.

 

יום שלישי 9.6.09

ב-08:30 ארוחת בוקר אצל מאדאם בארט – בגטים טריים, קרואסונים בחמאת נורמנדי וריבות למיניהן שהגברת רוקחת בעצמה וכמובן מיץ תפוחים טבעי וקפה. הגברת התחבבה עלינו וסיפרה לנו על המקום ואף הצטרפה אלינו לארוחה. יצאנו לכיוון באיו ,(BAYEUX) עיירה עתיקה אשר הינה גם היישוב ראשון בצרפת ששוחרר וכמעט ולא ניזוקה במהלך ההפצצות. עיירה נחמדה, בתים צבעוניים וחנויות לרוב. היעד העיקרי בבואנו למקום הינו מוזיאון השטיחים (MUSEE DE LA TAPISSERIAׂׂ) בו מוצג אחד משטיחי הקיר הידועים של צרפת. יצירת רקמה אומנותית מרשימה שאורכה כ-70 מ' המתארת את וויליאם הכובש במסעו לאנגליה. הבישוף של באייה קיבל את הרקמה האנגלית מאחיו למחצה וויליאם הכובש בשנת 1066 בעקבות כיבוש אנגליה. כמו-כן ביקרנו בקתדראלה הענקית והמרשימה שתחילתה במאה ה-11.

בשעות הצהריים יצאנו לכיוון העיר ארומנש (ARROMANCHES) שהינה העיר המרכזית בסיפור הפלישה והנחיתה של בעלות הברית ביוני 1944. בקרנו במוזיאון הנחיתה בו ראינו מודלים, תמונות וסרטים על המבצעים הצבאיים של יוני 44. ערכנו תצפית על שרידי הנמל הצף שבנו האנגלים תוך כדי הקרבות, הספינות השקועות ועמדות התותחים של הגרמנים. בעיירה עצמה לאורך החוף נראו כלי רכב רבים מהתקופה האמורה והסתובבו חיילים בלבוש צבאי אותנטי. באותו שבוע חגגו במקום את יום הניצחון ואף אובמה היה באזור יומיים לפני הגיענו. צפינו גם בסרט ב-360 מעלות בשם "מחיר החופש" המוקרן על 9  מסכים באולם מעגלי. סרט דוקומנטרי ואוטנטי שצולם בזמן הנחיתה. לאורך החופים פזורים מספר בתי קברות לזכר הנופלים אך אנו התמקדנו בבית הקברות האמריקאי הצופה על חוף אומהה.

ארומאנש - ציון יום הפלישה לנורמנדי

לאורך קטע חוף זה התרחשה הלחימה האכזרית ביותר במהלך ה-6 ביוני. בית הקברות נקי בעל מדשאות מטופחות ובו קבורים 9387 חללים אמריקאים ביניהם גם יהודים שאת מגני הדוד ראינו על מצבתם ואף הנחנו עליהם אבן כמנהג היהודים. על הצוק מול קו המים מוצב שולחן מלחמה יצוק בבטון המתאר את הפעילות הצבאית לפני הנחיתה ובנחיתה. לידו אנדרטה ותיאור שלבי הפלישה לאירופה עד לשחרור. מאחורי האנדרטה קיר זיכרון עם שמות 1557 נעדרי הנחיתה. לאחר הביקור בחופי הפלישה שהיה מרשים מאוד. חזרנו לקהאן לאכול. אכלנו במסעדה איטלקית MAISON D’ITALIE שניצלים מילנז ומרק מינסטרונה. היה טעים ונהנינו מאוד.

מעבר לכתבה הבאה – ניפרד ממדאם בארט ונצא אל עיירת הקיט דוביל וממנה אל עיר הנמל הונפלר אשר ממנה נמשיך על גשר נורמנדי ונגיע אל כפר אטרטאט וצוקיו ומשם נמשיך אל העיר רואן בה נתמקם ללילה.

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט טיול לצרפת – תעלת למנש – יום 5:


דילוג לתוכן