גאורגיה -קוטאיסי-נסיעה לקווקאז הגבוה

0

יום שני – 2.6.14 – קוטאיסי-נסיעה לקווקאז הגבוה

לאחר ארוחת בוקר במלון יצאנו לסיור בעיר קוטאיסי. במרכז העיר ניצבת כיכר גדולה ומרשימה עם מזרקות ועגלים מוזהבים הנקראת כיכר המלכה תמרה שהיתה נכדתו של המלך דויד הבנאי שנחשב לאחד האבות המייסדים של גיאורגיה.

מרכז העיר קוטאיסי

ברובע היהודי של העיר ביקרנו בבית כנסת עתיק משנת 1886. המשכנו לסיור בשוק המקורה היפה והצבעוני בו ראינו שפע של מיני פירות וירקות, גבינות ומוצרי מתיקה מקומיים עשויים מאגוזים מצופים ביין.

בית הכנסת היהודי בקוטאיסי

המשך הנסיעה היה לכיוון צפון-מערב לקווקאז העליון. עשינו עצירה בעיר סוגדידי לארוחת צהריים.

עצרנו בסכר הגדול שעל נהר אנגורי שניבנה בשנת 1971 על ידי הסובייטים. ניהול הסכר משותף לשתי המדינות, רוסיה וגיאורגיה והן חולקות בחשמל המיוצר בו. שטח המאגר כ- 35 ק"מ מרובע, בגובה 273 מ' והוא מכיל מיליארד קו"ב מים. נחשב הגדול באירופה.

לקראת ערב הגענו לחבל סוואנטי הצפוני-מערבי על גבול רוסיה, שבו נמצאים הכפרים הגבוהים ביותר בקווקאז. הר שחארה הגבוה ביותר בגיאורגיה, מתנשא לגובה 5,086 מ. זהו חבל ארץ פראי ומבודד שתושביו שמרו על השפה והמסורת העתיקה בצורה טובה מהסיבה שלא עברו דיכויים של כובשים בגלל הגישה הבלתי אפשרית להגיע אליו. עד היום אפשר לראות בכנסיות שבכפרי הסביבה אוצרות תרבות מהממים וכתבי יד עתיקים מהמאה התשיעית והעשירית שנשלחו למקום מרוחק זה לצורך מקום מסתור מפני אוייבים וכובשים.

 מגדלי שמירה והגננה בגאורגיה

סימן היכר נוסף של האזור, מעבר לנופים ההרריים, אלה הם מגדלי אבן מהמאות ה-13-9, שנועדו להגן על תושבי האזור במקרה של פלישה. המגדלים המסיביים צמודים לבתים, ותושבי האזור הסתתרו בהם במקרה של הגעת כובש זר או סכסוך בין כפרים או משפחות. ייתכן שבתקופה מאוחרת יותר הייתה בניית המגדלים ביטוי להפגנת עוצמה משפחתית ולא רק להתבצרות. תופעה דומה אפשר לראות בעיירה סן ג'מיניאנו שבטוסקנה שבאיטליה. ברחבי סוונטי נותרו כ-175 מגדלים כאלה, והם מהווים את אחת הסיבות שבזכותן הוכרז האזור כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

הגענו למלון כפרי בנוי עץ בעיירה מסטיה בגובה 2100 מ'. הכפר מסטיה הוא בירת מחוז סוואנטי. מחלונות המלון נשקף נוף מדהים לעבר ההרים המושלגים והמגדלים העתיקים הפזורים בין בתי העיירה. בשעת ערב כל המגדלים מוארים באור שמשרה על המקום אווירה קסומה.

סיימנו את היום בארוחת ערב במלון ושכבנו לישון לקראת יום המחר.

בוקר טוב לכולם – קדימה למקום הגבוה ביותר בקווקז – אושגולי

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט גאורגיה -קוטאיסי-נסיעה לקווקאז הגבוה:


דילוג לתוכן