פרובנס – קניון ורדון ועוד

0

יום ג'
ארוחת בקר וצ'ק אווט מהמלון ויציאה לדרך לאחר השעה 9.00. עלינו על האוטוסטרדה שלקחה אותנו מזרחה לכוון הרי האלפים הדרומיים עליה ממוקמת העיירה "מוסטייה סנט מארי"

מוסטייה סנט מארי Moustiers-sainte-marie

מוסטייה סנט מארי שוכנת בפתח קניון ורדן. הכפר פרוס על צלע הר מסוג הכפרים התלויים. בירידה מהאוטוסטרדה, עצרנו במפעל בשמים בשם "לוקסיטאן" ע"פ בקשת אחת מהחברות. אכן עם הגעתנו בשעה 10.00 פתחו את חנות המפעל (הסתבר שגם מבצעים סיור במפעל ע"פ תאום מראש) הנשים רכשו להן ולילדים מיני תמרוקים ובשמים והיו מרוצות (הבעלים פחות).

לוקסיטאן - טיול עם החברים

לוקסיטאן – מפעל לייצור בשמים

לאחר כחצי שעה המשכנו בדרך הררית מתפתלת יפיפייה האופיינית לאזור. בשלב מסוים עצרנו ליד שדות לבנדר עם תפרחת סגולה עד האופק כמו בז'ורנלים והמשכנו עד הכניסה למוסטייה סנט מארי. תדלקנו את הרכבים ועלינו לעיירה. מצאנו חנייה במורד מהעיירה לכוון היציאה, חנינו וצעדנו במעלה הכביש לכוון מרכז העיירה.

 

מוסטייה סנט מארי  - טיול עם החברים

מוסטייה סנט מארי

 

באמור העיירה פרוסה על צלע ההר שבראשו כנסיה ולידה נחל עם מפל מי שלגים שוצף. טיילנו בסמטאות היפות. את העיירה חוצה קניון שבתוכו זורם הנחל במורד ברעש מים נופלים. עצרנו על גשר המחבר את שני חלקי העיירה שמעלינו המפל במרחק כמה מאות מטרים הצטלמנו כמובן .(לעניות דעת הכותב זה אחד המקומות היפים שראיתי באירופה).

מוסטייה סנט מארי

מוסטייה סנט מארי

מוסטייה סנט מארי

מוסטייה סנט מארי

 

 

 

 

 

 

השעה הייתה סביבות 14.00 והרעב החל להציק. תוך כדי ירידה חזרה לכביש הראשי העפנו מבט לתוך הקניון, ראינו מרפסת מסעדה בתוך הערוץ שמים זורמים מכל צדדיה בקצה המרפסת עמד שולחן ארוך שממש התאים לנו (12 איש). מיד ירדנו ותפסנו אותו, אכלנו שם ארוחה טובה ספיישל של היום. נהנינו מהאוכל האווירה והנוף. שילמנו וחזרנו לרכבים, הכוון היה אגם המלאכותי בשם "סנט קרואה " והגדה הדרומית של קניון וורדן.

מוסטייה סנט מארי

מוסטייה סנט מארי – מפל המים

 

נסיעה על הגדה הצפונית של קניון ורדן verdant

קניון ורדון (מצרפתית: Gorges du Verdon) הוא קניון באפיק נהר ורדון בדרום-מזרח צרפת.
אורכו של הקניון כ-25 ק"מ ועומקו כ-700 מטר.
הקניון מתחיל ליד העיירה קסטלן (Castellane) ומסתיים בשפך הנהר אל האגם המלאכותי אגם סנט קרואה (Lac de Sainte-Croix), כעשרים קילומטרים מדרום מערב לקסטלן. האגם מהווה מקור לאנרגיה הידרו-אלקטרית.

בשל קרבתו לריביירה הצרפתית הקניון מהווה אטרקציה תיירותית. את הקניון חוצים מספר גשרים, המאפשרים מעבר מצד אחד לצידו השני של הקניון.
ההגעה אל הקניון נעשית בכבישים מפותלים וצרים.

קניון ורדון Gorges du Verdon בנוי מסלעי גיר ודולומיט ומרובד שכבות ביניים של חוואר או חרסית. כתוצאה מפעילות טקטונית חזקה, רוב השכבות הגאולוגיות מאונכות, עובדה המהווה גורם משיכה חשוב אל הקניון. טוענים שהוא הגדול באירופה. קרדיט ויקיפדיה goo.gl/VxUVdJ

בדרך לקניון  (במונטנגרו טוענים שהקניון שלהם הוא הגדול ביותר באירופה. מישהו מוכן לרדת ולבדוק?)  חלפנו על פני האגם היפה שנוצר מבניית סכר לאצירת מי הנחלים לצורך מפעל הידרו אלקטרי. הסכר נבנה תוך כדי הצפה מכוונת של העמק עם מספר כפרים שתושביהם פונו. בזמנו זה גרם למהומה לא קטנה והתכתשות עם תושבי האזור. לאחר שחלפנו על פני האגם התחלנו לעלות על הרכס מעל הקניון של הגדה הצפונית, הקניון נמשך על פני כ- 20 ק"מ עד העיירה קסטלן. הקניון הוא הגדול ביותר באירופה, הנוף משגע עצרנו במס. נקודות תצפית הצטלמנו וכך המשכנו עד העיירה קסטלן.

קניון ורדן

קניון ורדן

קניון ורדן

קניון ורדן

 

 

 

 

 

 

 

קניון ורדן

קניון ורדן

קניון ורדן

קניון ורדן

 

 

 

 

 

 

 

קסטלן Castellane

הגענו לעיירה בסביבות 18.00 לאחר נסיעה בתוך הקניון לאורך הגדת הנחל שלכל אורך הדרך מחנות קמפינג. עם הגעתנו למרכז העיירה עצרנו להתרעננות מנוחה ושירותים. העיירה טיפוסית במראה לעיירות הנופש האלפיניות שבאזור עם בתי מלון ומסעדות בכיכר המרכזית. לאחר כחצי שעה יצאנו לכוון העיר פרז'וס על חוף הים בו נמצא המלון השני שלנו, טיפסנו לראש הרכס האלפיני בדרך מתפתלת ובהמשך גלשנו למישור החוף (הריווירה). נסיעה של כשעה וחצי בדרכים הרריות וקצת אוטוסטרדה והגענו למלון הסביבות השעה 20.00. ישבנו מעט לפטפט והמשכנו לחדרים לשנת לילה.

וקדימה ליום הבא

 

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט פרובנס – קניון ורדון ועוד:


דילוג לתוכן