שייט בנורווגיאן סטאר – סנט פטרבורג

0

יום חמישי 9-10.7 עגינה בסנט פטרבורג בשעה 0800 למשך יומיים.

פטרהוף וסנט פטרבורג.

סנקט פטרבורג (או: סנט פטרסבורג, ברוסית: Санкт-Петербу́рг, בעבר: לנינגרד) היא העיר השנייה בגודלה ברוסיה (אחרי מוסקבה). תושבי העיר מכנים אותה בקיצור פטרבורג או פיטר (Питер). העיר שוכנת בצפון-מערב רוסיה, על שפת הים הבלטי, בשפך נהר הנֶבָה.
סנקט פטרבורג היא מרכז תרבותי אירופי חשוב, בעלת מעמד מרכזי כעיר נמל ופתח למסחר עם אירופה.
העיר נוסדה במאי 1703 על ידי הצאר פיוטר הגדול כ"חלון לאירופה" ושימשה כעיר הבירה מ-1712 ועד 1918. היא חדלה לשמש עיר הבירה לאחר מהפכת אוקטובר, כאשר הבירה שבה למוסקבה. אוכלוסיית העיר מונה כיום כ-4.7 מיליון תושבים והיא בירת מחוז לנינגרד.(ויקיפדיה)

לפני התכנון עוד בארץ יצרנו קשר עם המדריכה נטליה הדוברת עברית. למדה באוניברסיטה שפות – הודית, ארמית, עברית וערבית. בחורה משכילה, אינטלגנטית וכשרונית מאד.

נפגשנו מחוץ לאניה בשעה 0900 – ויצאנו לסיור כאמור הוזמן מראש ברכב ל 26 איש ואשה – קבוצת ישראלים שאת חלקם אנו מכירים שהצטרפה מראש לטיול. 

 1. 9.7 – נסיעה לפטרהוף, עיר השוכנת על שפת המפרץ הפיני כ-30 ק"מ מסנט פטרבורג. עצרנו בדרך בעיירה בשם סטרלניה וראינו את ארמון הדרכים מעץ של הצאר פטר הראשון. בהמשך הדרך צפינו על ארמון קונסטנטין שהוא אתר שהוכרז כאתר מורשת רוסית והינו מעון נשיאותי של נשיא רוסיה.

  פטרהוף הגנים הקיסריים

 2. כשהגענו לפטרהוף ביקרנו בקתדרלת פטר ופול והמשכנו לסיור במתחם הגנים הקיסריים שפירסומם הוא בעיקר בשל המזרקות המרהיבות. מפטרהוף חזרנו לסן פטרבורג.

  בית הכנסת

  בית הכנסת

   

 3.   כניסה לביה"כ היהודי: בית הכנסת כורל הגדול (ברוסית: Санкт-Петербургская Большая Хоральная Синагога) הוא בית כנסת הממוקם בסנקט פטרבורג שברוסיה. בית הכנסת נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים באירופה.
  בית הכנסת נבנה מיוזמתם ותרומתם של נדבנים שמואל פוליאקוב והוראצי גינצבורג, בשנת 1893 לפי תכנונם של שלושה אדריכלים – שבושניקוב (I. I. Shaposhnikov), באקמן (L. Bakhman) ושרטר (V. A. Shreter) (ויקיפדיה),  
 4.  כנסיית הגואל (כנסיית הגואל שעל הדם (ברוסית: Храм Спаса на Крови) היא כנסייה רוסית אורתודוקסית הממוקמת בסנקט פטרבורג שברוסיה. הכנסייה ידועה בסגנונה הרוסי ביזנטי, והיא אחד מהאתרים הידועים ביותר בעיר. שמה הרשמי של הכנסייה הוא "קתדרלת התחייה של ישו" (Собор Воскресения Христова). שמה של הכנסייה מתייחס לבנייתה באתר שבו נרצח הצאר אלכסנדר השני ב-13 במרץ 1881 (על פי הלוח היוליאני: ב-1 במרץ). (ויקיפדיה) ערכנו שייט נהרות. חזרנו לספינה בסביבות השעה 1730. ארוחת ערב, בילוי בדיסקוטק שבספינה ולילה טוב.
 5. 10.7 – נפגשנו עם נטליה בשעה 0900 בנמל. העברה למרכז סנט פטרבורג לסיור בבירה הצפונית של רוסיה: כיכר סנט אייזק ,פרש הנחושת, שד' נייבסקי, אזור 'סטרלקה' עם התצפית המרשימה על העיר. סיור במצודת פטר ופול, מצודת ברונשטיין שהיתה בעבר בית סוהר, קתדרלת פאולוס הקדוש, קבר פטר הקדוש: המבצר הפטרופאבלי / מבצר פֶּטְרוֹפַּבְלוֹבְסקיה (ברוסית:Петропавловская крепость – "מבצר פיוטר ופאבל"), הוא המבצר המקורי של העיר סנקט פטרבורג ברוסיה, שתוכנן על ידי דומניקו טרזיני ונבנה בשנת 1703.
  המבצר מעולם לא תפקד כמעוז להגנת העיר בפעילות צבאית. לעומת זאת כבר בשנת 1718 הוא שימש כלא לעצירים פוליטיים ובהדרגה הפך להיות כלא פוליטי ראשי של האימפריה.
  המבצר כולל מספר מבנים, ביניהם קתדרלת פטר ופול, ששם נקברו כל הצארים הרוסיים מפטר הגדול עד אלכסנדר השלישי. בנוסף, שאריותיהם של הצאר ניקולאי השני ומשפחתו נקברו שם לאחר שנמצאו. מבנים אחרים הם מטבעה, מצודת טרובטסקוי, אולם תת-קרקעי ומוזיאון.
  ביוני 2011 נחנך משמר כבוד במבצר הפטרופאבלי, שיבצע חילופי משמרות קבועים, בדומה לחילופי המשמרות שמשמר הקרמלין מבצע במתחם הקרמלין במוסקבה. משמר הכבוד החדש, הוחזר למבצר, לראשונה מאז פירוק האימפריה הרוסית ב-1917.(ויקיפדיה) 

  סנט פטרסבורג

  סנט פטרסבורג

  לאחר מכן ביקרנו במוזיאון השעווה שבמקום ויצאנו לשייט נהרות, אכלנו צהריים ויצאנו לסיור במוזיאון הארמיטאז',

  הכניסה למוזיאון הרמיטאז סנט פטרסבורג

  הכניסה למוזיאון ארמיטאז סנט פטרסבורג

  אחד המוזיאונים הגדולים, הוותיקים והחשובים ביותר בעולם.

  מוזיאון הרמיטאז סנט פטבורג

  מוזיאון הרמיטאז סנט פטבורג

  ארמון הרמיטאז' סנט פטרסבורג

  מוזיאון ארמיטאז' סנט פטרסבורג

  מוזיאון הרמיטאז סנט פטרבורג

  חזרה לאנייה לקראת השעה 17:00.

 6. הערה כללית לעיר – כאמור העיר נבנתה על ידי פטר הגדול שרצה לבנות עיר בדומה לערים במרכז אירופה. הוא הביא אדריכלים ובנאים מצרפת כך שהבניינים בעיר, מבנה הרחובות והחנויות די דומים לפריז. מי שהיה בוורסי יוכל למצוא דמיון די קרוב. מי שהסתובב וטייל בפריז ימצא בניינים דומים.

 

אחרי ארוחה טובה, בילוי בדיסקוטק ושינה טובה המשכנו ליום המעניין הבא

אהבתם? מוזמנים להגיב על הפוסט שייט בנורווגיאן סטאר – סנט פטרבורג:


דילוג לתוכן